A stressz mindennapjaik részét képezi. Kis mértékben akár pozitív hatással is lehet a fizikai vagy a szellemi teljesítőképességre, a hosszú ideig fennálló stressz azonban testi és lelki betegségekhez vezet.
De mi is az a STRESSZ?
Selye János magyar kutató használta először a kifejezést az 1930-as években. A stressz alatt egy olyan külső- vagy belső ingerekkel szembeni reakciót értünk, mely beindítja a szervezet természetes védekező mechanizmusait.
A köznyelvben általában a folyamatos feszültséget vagy a tartós idegeskedést fejezzük ki a fogalommal, ritkán gondolunk rá úgy, mint pozitív tényező.
Mikor beszélhetünk eustresszről, azaz jó stresszről?
Rövid ideig tartó stressz hatásokra adott normális válaszreakciók közé tartozik a fokozott készültségi helyzet és az adrenalin és kortizol termelés hirtelen megemelkedése a szervezetünkben. Ennek köszönhetően enyhe, akut stressz hatására motiváltabbak vagyunk és jobban teljesítünk!
Pozitív stresszt él meg általában az esküvő előtt a fiatal pár, a gyermeke születése előtt az édesanya, az új lakásba költöző család vagy akár a friss jogosítvánnyal első útjára induló fiatal.
Persze az, hogy ki melyik élethelyzetet éli meg pozitív és melyiket negatív stresszként, az egyénenként változó. Gondoljunk csak arra, hogy van, aki számára az egyetem az új barátságokról és a nagy bulikról szól elsősorban, míg más számára éjjel-nappal történő tanulást és mellette diákmunkát jelent. És van az arany középút.
Mikor beszélhetünk distresszről, azaz káros stresszről?
Káros stresszről akkor beszélünk, ha az túl intenzív vagy hosszú ideig fennáll és az emberi szervezet már nem képes a helyzetnek megfelelően reagálni az őt érő érzelmi vagy fizikai jellegű valós vagy vélt veszélyekre. Az energiatartalékok ilyenkor teljesen kimerülnek, ami immunrendszer legyengüléséhez vezethet, ennek következtében megnő a különböző megbetegedések kockázata.
A káros stressznek is több fajtája létezik.
Akut distresszt válthat ki például egy veszekedés hozzánk közel álló személlyel, egy rosszul sikerült fontos vizsga, munkahelyi konfliktusok, munkahely- vagy iskolaváltás, válás.
Krónikus distressznél már olyan kiváltó okokról van szó, melyekkel szemben hosszú távon tehetetlennek és reménytelennek érezzük magunkat. Ide tartozik valamely szeretett személy hosszan tartó szenvedése, halála, fel nem dolgozott gyermekkori trauma, párkapcsolati krízis, súlyos sérülések és krónikus betegségek, eladósodás, tartós munkanélküliség.
Milyen testi és lelki tünetekben mutatkozik meg a tartós stressz?
Mint minden, ez is egyéni hajlamtól és érzékenységtől függ. A legjellemzőbb tünetek közé tartoznak:
- Ingerlékenység vagy harag
- Alvási szokások megváltozása, alvászavarok
- Túlgondolás és cikázó gondolatok
- Koncentrálási nehézség, memóriaproblémák
- Folyamatos aggodalom és szorongás
- Nő a szívproblémák kialakulásának az esélye
- Bőrbetegségekre való fogékonyság, például ekcéma kialakulása, hajhullás
- Depresszió és pesszimizmus
- Evési szokások megváltozása, emésztési zavarok
- Magányosság és izoláció
- Fejfájás, a migrén
- Gyakori megbetegedések
- Rossz megítélési képesség
- Alkohol- vagy drogfogyasztás
- A teendőink halogatása vagy elhanyagolása
Magadra ismertél a tüneteket olvasva? Ne ess kétségbe, mindannyiunk életében vannak nehéz időszakok, de van megoldás.
Ha megtanuljuk tudatosan kezelni a stresszhelyzeteket, megküzdési technikákat sajátítunk el, amivel csökkentjük a káros hatásait, számos betegség kialakulását megelőzhetjük.
Íme néhány egyszerű módszer, ami segíthet a felgyülemlett stressz levezetésében:
- Sport: természetes és hatékony módja a stressz levezetésének, ha kimozogjuk magunkból.
- Meditáció, relaxáció: számos technika létezik, ami segíthet a kikapcsolódásban, úgy mint a mindfulness vagy az autogén tréning.
- Alvás: javasolt alvási rutin kialakítása. Próbáljunk legalább 6-7 órát aludni akkor is, ha nagyon elfoglaltak vagyunk.
- Zenehallgatás: a zene hatására dopamin nevű boldogsághormon szabadul fel testünkben. Ez az egész szervezetünkre jótékony hatással van, csökkentheti a gyulladásokat, ellenállóbbá tehet a betegségekkel szemben, és a stresszt is oldja.
- Kreatív tevékenységek: az alkotó tevékenységek is fokozzák az adrenalin termelődését, feldobnak, jobb kedvre derítenek.
Táplálkozás: sokan sós és édes rágcsálnivalók fogyasztásával vezetik le
a feszültséget.
Ez persze csak pótcselekvés! Mit együnk egy szelet csoki helyett?
Az étkezés terén a vitaminban és fehérjében gazdag fogások azok, amik valóban segíthetnek. Ilyenek például:
- Egy bögre friss áfonya telis tele flavonoidokkal, maga a boldogság!
- Egy kis adag fahéjas-ricottás pohárkrém fehérjében és kálciumban gazdag nassolnivaló
- Egy kis marék natúr olajos mag (mandula, dió) kiváló magnéziumforrás
Az extra vitaminpótlás és gyógynövények is sokat segíthetnek, ha az átlagosnál több stresszel kell szembenéznünk!
A legismertebb kedélyjavító vitamin a B6 vitamin vagy más néven piridoxin. Az idegrendszer megfelelő működéséhez szükséges ingerület átvivő anyagok (azaz neurotranszmitterek) előállításához szükséges B6 vitamin és az ugyancsak fontos magnézium felszívódását segíti. Ha a szervezet számára nem áll elegendő mennyiségben rendelkezésre, akkor idegrendszeri tünetek jelentkeznek és sokkal nehezebb tolerálni a ránk nehezedő nyomást.
B6 vitaminban gazdag ételek például a húsok, halak, belsőségek és a hüvelyesek.
A magnézium a B6 vitaminhoz hasonlóan, annak hatását erősítve az idegsejtek közötti ingerületátvitelhez és az izmok összehúzódásához nélkülözhetetlen. Ezáltal javítja a hangulatot, a stressztűrő képességet, a koncentrációt, az alvásminőséget és növelheti az energiaszintet is. Főbb magnéziumforrások az étrendben az olajos magvak, a levélzöldségek, mint a spenót, a sóska, a kelkáposzta vagy a mángold, a teljes kiőrlésű gabonák és a hüvelyesek.
A legismertebb és leghatékonyabb stresszoldó gyógynövények közé tartozik az orvosi citromfű, a komló, a macskagyökér és a levendula.
A citromfű, latin nevén nevezve Melissa officinalis, idegnyugtató illóolaj tartalmának köszönhetően a stresszes eredetű alvászavar kezelésére kiválóan alkalmas.
Macskagyökér, ismertebb nevén Valeriana officianlis nyugtató, antibakteriális, görcsoldó és gyulladásgátló hatásáról már Hippokratész is értekezett. Ugyancsak segíti a pihentető alvást és oldja a szorongást. Nőknél gyakori a menstruáció során fellépő, fokozódó ingerlékenység és hangulatingadozások, ezek enyhítésére is kiválóan alkalmas a macskagyökér.
A komlót (Humulus lupulus L.) legtöbben csak a sörgyártás alapanyagaként ismerik, pedig egy értékes gyógynövényről van szó! Olyan hatóanyagokat tartalmaz, melyek nyugtató, stresszcsökkentő hatásúak. Mindemellett még az idegi eredetű étvágytalanságra és hasmenésre is gyógyírt jelent. Na persze mindezen jótékony hatásait ne alkoholos ital formájában fedezzük, mert úgy káros is lehet, sokkal inkább jó minőségű étrend-kiegészítő kapszulaként vigyük be!