Standételek: fő a mértékletesség és a tudatosság!

Standételek: fő a mértékletesség és a tudatosság!

Sajnos már a nyár vége felé járunk, de szerencsére azért még tart egy picit a strandszezon. Érdemes kiélvezni minden napsütéses órát!

Ti mit esztek legszívesebben a parton? Ha egész napos strandolásra érkezem –legtöbbször a Balatonra- nálam mindig van főtt kukorica és valamilyen szezonális gyümölcs, leggyakrabban előre felkockázott görögdinnye külön dobozban elcsomagolva-ez folyadék pótlásnak sem utolsó! Legutóbb zamatos őszibarackot vittem még, de korábban mikor a kertben éppen érett, a szilva volt terítéken. Még esetleg egy gombóc fagylalt édestölcsérben elfogy a reggeltől estig húzódó strandolás közben-úgyis leúszom.  És persze sok-sok folyadék, legjobb ha víz-ami lehet akár buborékos is, amennyiben nem okoz panaszt a szénsav.

Legutóbbi balatoni strandolásomra is a kertünkben termett főtt KUKORICÁT vittem, mert nincs jobb a hazainál! Van, aki nem imádja ezt a napsárga mosolygó szemű csodát?

Íme néhány érdekesség-tudnivaló róla:

A kukorica származási helye Mexikó, valamint Közép-Amerika. Amerika felfedezése után a kukorica Európában is rohamosan elterjedt.

Táplálkozás-élettani jelentősége:

  • A népi gyógyászatban gyógyhatását alkalmazzák hólyagbántalmak, vizelési nehézségek előfordulása esetén: a kukoricabajusz magában és keverékekben is hatékony a húgyutak bántalmaira
  • Hatásos vesekő és vesehomok esetén
  • Magas a keményítő és fehérjetartalma
  • Magas a vitamin és ásványi anyag tartalma
  • Csökkenti a koleszterin szintet és segíti az érelmeszesedés elkerülését
  • Cukorbeteg is fogyaszthatják, hiszen glikémiás indexe közepes **, de szénhidrát tartalmát le kell számolni a napi bevitelbe!


*Tápanyagtartalom 100g csemege kukoricában:

Energia: 131kcal
Fehérje: 4,7g
Szénhidrát: 23,6g
Foszfor: 38mg
Kalcium: 7mg
Kálium: 330mg
Magnézium: 120mg
Nátrium: 6mg
B1-vitamin: 48qg
B2-vitamin: 57qg
Folsav: 26qg
Élelmi rost: 8,8g

*Forrás:

Rodler Imre: Új-Tápanyagtáblázat, Medicina, 2006

Sokan szeretnek a vízparton olyan bő olajban sült ételeket enni mint a lángos, fánk, sült krumpli. Kánikulában miért jó ilyesmit enni? Ezek azon túl hogy egészségtelenek (sokadik olajban sülnek) és fölös kalóriákat tartalmaznak, még tipikus „kaja-kómát” is eredményeznek, aminek legtöbbször a vízparton punnyadás és horpasztás lesz a vége. Egyébként sem lehet annyit úszni-hacsak nem „Hosszú Katinka-klón” valaki-hogy a bő olajban sült rántott halat majonézes krumplival + palacsintával+sörrel típusú menüt ledolgozza. Sajnos végignézve a parton rengeteg, nemcsak esztétikailag, hanem egészségügyileg túlsúlyos embert látni, sokszor egészen fiatalokat. Itt nem arról van szó, hogy jól áll-e a bikini vagy sem! Hanem arról, hogy pár éven belül cukorbeteg és/vagy magas vérnyomásos lesz az illető, esetleg tönkre mennek az ízületei és 40-50 éves csípő és térdprotézis műtétre lesz szükség, csak néhányat említve a túlsúly borítékolható következményei közül.

Érdemes ezen elgondolkodni, sosem késő életmódot váltani! A strandolás ne kizárólag a „kötelező beach-menü” elfogyasztásáról szóljon! Élvezzük a vízi sportokat, játékokat és az idénynek megfelelő zamatos és vitamindús zöldségeket, gyümölcsöket. És persze MÉRTÉKKEL, alkalmanként a kevésbé egészséges nasikat.

Vélemény, hozzászólás?